Čo si myslia slovenskí a českí youtuberi o histórii? #01

Je história pre ľudí dôležitá? Čo je najväčším nebezpečenstvom pri jej skúmaní a kto bol najväčšou osobnosťou našich moderných dejín? Na tieto otázky som sa spýtala slovenských a českých youtuberov. Odpovede prvých dvoch si môžete prečítať v tomto článku.

Sandra Sviteková – Dejepis Inak

Sandra Sviteková, autorka vlogu Dejepis Inak

Je podľa teba história pre ľudí dôležitá? Ak áno, prečo?

Samozrejme viem, že mnoho ľudí považuje poznávanie histórie za nepotrebnú záležitosť pre život. V takom prípade zvyknem pragmaticky odpovedať prirovnaním, ktoré použil profesor Roman Holec. História je ako príbor. Samozrejme, že sa dokážeme najesť aj bez neho – rukami. A keďže ja chcem pristupovať k jedlu, alebo teda k životu sofistikovane, a nie barbarsky, rozhodla som sa používať príbor. 🙂


Pre mňa osobne je poznávanie minulosti extrémne dôležité. Domnievam sa, že vďaka pochopeniu rôznych súvislostí v minulosti dokážeme lepšie uchopovať rôzne javy v prítomnosti. Vo všeobecnosti sa vďaka histórii dokážeme lepšie orientovať v súčasnej dobe. Ako každá humanitná veda, aj história z nás dokáže spraviť kompetentnejšieho, zrelšieho a svojprávnejšieho občana. A nie len to. Dokáže z nás vyformovať kriticky zmýšľajúceho človeka, ktorý je potom rezistentný aj voči rôznym ideologickým lákadlám.

Čo je najväčším rizikom pri skúmaní dejín?

Asi to, keď prijmeme určité interpretácie ako dogmy a keď si neuvedomíme, že neexistuje nič také ako historická pravda. Každá dejepisná učebnica, každá monografia, sa snaží prostredníctvom prameňov, faktov, udalostí a aktérov, čo najviac priblížiť k objektívnej pravde. Toto riziko je prítomné najmä pri komplikovanejších témach. Tam je naozaj dôležité, nielen sa veci naučiť ale si aj rozprúdiť v hlave nejakú kultivovanú debatu. Snažiť sa pozrieť na problém z viacerých perspektív a nevnímať nejakú interpretáciu, len ako tú jedinú správnu fixovanú pravdu.

Existuje nejaká osobnosť z moderných československých dejín, ktorá ťa zaujala? Ak áno, aké mala podľa teba silné a slabé stránky?

Tomáš Garrigue Masaryk. Silné stránky – vždy som na ňom obdivovala jeho intelekt a ideovú nadčasovosť. Kiež by väčšina súčasných politikov (a bohužiaľ musím povedať, že aj mužov vo všeobecnosti) bola viac ako on. Slabé stránky – neviem, či sa to dá vyčítať priamo jemu, alebo skôr Čechom a Slovákom, ale jeho myšlienky a demokratický duch mi prišili vždy v priamom rozpore s tým, aký kult osobnosti sa okolo neho v 1.ČSR vyvinul. Akoby sa stal nejakým vodcom, nadčlovekom? Ale to asi vyplýva skôr z toho, že ho jeho vlastný národ v mnohých veciach nikdy nedokázal pochopiť.

Antonín Dolák

Antonín Dolák – vloger, filozof a doktor

Je podľa teba história pre ľudí dôležitá? Ak áno, prečo?

Je. Protože přítomnost je důsledkem minulosti. Nelze ji bez minulosti pochopit a nelze pak ani dobře předvídat, co ještě přijde. Lidé si předávají paměť a vzpomínky na křivdy, traumata, krize, odvahu, pomoc, statečnost i zbabělost a to je ovlivňuje při hodnocení dnešních jevů a potomků těch, co traumata nebo pomoc vyvolali. Byť nikdo nemůže za své rodiče, to však nelze emocím davu vysvětlit.

Čo je najväčším rizikom pri skúmaní dejín?

Emoce. Naše zaujatost, ideologie. Někdo je nám sympatický, určitý směr, národ naopak nesympatický. Pak děláme chyby v poznání.

Existuje nejaká osobnosť z moderných československých dejín, ktorá ťa zaujala? Ak áno, aké mala podľa teba silné a slabé stránky?

Masaryk. Měl odvahu, ale i řadu chyb, kult „skoro-monarchy“ Masaryka. Byl v zajetí ideologie křesťanství. Ale věřil v pravdu a dobro, v sociální spravedlnost. Byl mnohem levicovější než mnozí dnes tvrdí.

Monika Holečková

Od Monika Holečková

Volám sa Monika Holečková a som autorkou tohto blogu. Snažím sa príbehy z našich dejín rozprávať tak, aby ste pri nich nezaspali a aby som sa príliš nevzdialila od skutočnosti.