O Štefánikovi sa napísali stovky a možno tisíce kníh a článkov. Natočili sa desiatky dokumentov. Ale hraný film o tejto zaujímavej osobnosti našich dejín je len jeden a pochádza z roku 1935. Well, časy sa menia. V roku 2017 začalo uvádzať Divadlo Andreja Bagara v Nitre divadelnú hru o M. R. Štefánikovi s názvom Slnko v zatmení. V týchto dňoch vzniká nový film s názvom Cesta do nemožna.

Doba čítania: 7 minút

Štefánika hral v roku 1935 chorvátsky herec

Podľa nemeckého historika Jörga K. Hoenscha, ktorý sa venoval moderným dejinám východnej Európy, v roku 1935 došlo v rámci Československa k výraznému zlepšeniu vzťahov medzi Prahou a Bratislavou.

V novembri sa stal predsedom vlády prvý krát v histórii krajiny Slovák – Milan Hodža. Po tom, ako „prezident osloboditeľ“ T. G. Masaryk abdikoval pre zlý zdravotný stav, to boli slovenskí ľudáci, ktorí pomohli Edvardovi Benešovi k zvoleniu za nového prezidenta Československa. Prisľúbil im za to úplnú autonómiu. Snáď ani netreba spomínať, že svoj sľub nedodržal, čím poskytol radikálnemu krídlu strany argumenty pre vytvorenie samostaného štátu.

V tomto roku sa tiež v kinách začal premietať veľkofilm o slovenskom spoluzakladateľovi Československa Milanovi Štefánikovi. Ide o životopisný film, ktorý sa snaží zachytávať najvýznamnejšie momenty v Štefánikovej vojensko-diplomaticko-politickej kariére. Obsahuje však zopár nepresností. A viete, je to film z roku 1935. Takže je zaujímavý asi ako… každý iný film z roku 1935. 🙂

Že film vznikol na politickú objednávku vtedajšej vládnej moci, prezrádza niekoľko drobných detailov. Napríklad na pracovnom stole Milana Štefánika nenájdeme fotografiu jeho rodičov alebo snúbenice, ale nájdeme tam fotografiu Edvarda Beneša. Trolling ako sa patrí. 😀 Najdôležitejší moment Štefánikovej kariéry, teda vznik československých légii v Taliansku, film nezachytáva a venuje sa Štefánikovej misii na Sibíri, ktorá nedopadla podľa Štefánikových očakávaní a ani ju nestihol dokončiť.

Zaujímavosťou filmu je, že hlavnú postavu – teda generála Štefánika – hrá chorvátsky herec Zvonimir Rogoz.

Na Štefánika do divadla

Trošku pútavejšie nám osobnosť Milana Rastislava Štefánika ukáže divadelné predstavenie Štefánik – Slnko v zatmení, ktoré Divadlo Andreja Bagara v Nitre uviedlo v roku 2017. Hru napísala Eva Borušovičová, ktorá sa osobe Milana Štefánika venuje 20 rokov.

Bohužiaľ som toto predstavenie zatiaľ nevidela, takže vám o ňom nemôžem napísať vôbec nič. (Ale áno, áno, mám to v to do liste.) O dôvod viac kúpiť si lístok a ísť sa na to pozrieť. 🙂

Cesta do nemožna

Na jar 2019 pri príležitosti stého výročia smrti generála Štefánika by sa mal na obrazovkách RTVS objaviť nový „československý“ film – Cesta do nemožna.

Nebude to len taký hociaký film – bude to trikový film. To znamená, že herci hrajú svoje úlohy na zelenom plátne a scéna bude doplnená postprodukčne. Súdiac podľa toho, koľko krajín Štefánik precestoval, týmto postupom určite ušetria kopec peňazí. 🙂

Ukážky vyzerajú pekne. Myslím, že sa tento inovatívny, či komixový prístup k Štefánikovi celkom hodí.

Zdroje:

Zobraziť komentáreZavrieť komentáre

1 Komentár

  • Avatar
    Lukas Gubani
    Posted 18. septembra 2018 at 11:44

    Aj Radosinske naivne divadlo ma hru General o zivote Stefanika

Chcem komentovať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.